Snímek Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže navazuje na Kepkův dokument Strž 2013
14. prosince 2023 (09:51)

foto: Památník Karla Čapka/PR
Autor ve filmu pokračuje ve svém dlouholetém zájmu o život a dílo spisovatele a dramatika Karla Čapka, kterého považuje za "největšího filozofa obyčejného života".
Snímkem Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže, který odvysílá Česká televize (ČT) 25. prosince, navazuje herec a režisér Ondřej Kepka na svůj dokument Strž 2013. Autor ve filmu pokračuje ve svém dlouholetém zájmu o život a dílo spisovatele a dramatika Karla Čapka, kterého považuje za "největšího filozofa obyčejného života". Dokument Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže připravený k 60. výročí otevření Památníku Karla Čapka v Praze tvůrci představili novinářům.
Dokument vysílá ČT ve svátečním schématu při příležitosti 85. výročí Čapkova úmrtí. Český rozhlas Dvojka bude 25. a 26. prosince vysílat také Kepkovy dva hodinové rozhlasové dokumenty na téma Karel Čapek.
"Protože 25. prosince uplyne 85 let od úmrtí Karla Čapka, tak kromě dokumentu, který bude ten den v České televizi, jsem ještě připravil rozhlasový dokument Svět Karla Čapka na Dvojce, který je takovým mým osobním vyznáním. A 26. prosince ještě poběží takový odlehčenější druhý díl Vánoce s Karlem Čapkem o tom, jak Čapek trávil vánoční čas," řekl Kepka.
Ve filmu Kepka s ředitelem památníku Zdeňkem Vackem pomocí dochovaných dobových fotografií a unikátních filmových záběrů mapují konkrétní místa Strže a okolí a srovnávají současnost a minulost. V dokumentu v široké míře prezentují záběry rodiny Julia a Leopolda Firta, přátel Karla Čapka, které byly pořízeny ve 30. letech přímo na Strži. Na záběrech se objeví kromě samotného spisovatele i další z tehdejších velikánů kultury, třeba Hugo Haas nebo Olga Scheinpflugová.
Kepka pro tento film nafotografoval sadu analogových fotografií na velký středoformátový fotoaparát a výsledné fotky, které stylově zapadají do dobového kontextu, srovnává s fotografiemi z minulosti. Ve filmu zaznějí ze záznamu i hlasy Hany Maciuchové a Gabriely Vránové, které načetly texty Scheinpflugové a v dokumentu se objeví i ukázky z archivů ČT či autora. Na nich jsou například filozof Tomáš Halík nebo teatrolog František Černý. V dokumentu vystupuje také Zdeněk Svěrák s dosud nepublikovanou vzpomínkou, která divákům osvětlí vznik první hry Divadla Járy Cimrmana. Dále v něm se vzpomínkami účinkují spolumajitel objektu Emil Palivec a emeritní ředitelka Památníku Kristina Váňová.
Příspěvková organizace Středočeského kraje Památník Karla Čapka sídlí v bývalém Čapkově letním sídle ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž, případně hovorově Čapkárna. Spisovatel se zde věnoval úpravám domu a zahrady. Na Strži vznikala i literární díla, například Válka s mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta nebo Život a dílo skladatele Foltýna. Čapek tam také přijímal osobnosti české kultury a politiky.
Nová expozice, otevřená v roce 1997, přibližuje osobnost a dílo Čapka a jeho manželky, české herečky a spisovatelky Scheinpflugové. Expozici má v podkroví domu také novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. V památníku se konají výstavy, koncerty, divadelní představení, je v něm i možnost svatebního obřadu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka