Noc v pivovaru. Na komentované prohlídky v Milíně přišly desítky lidí
foto: obec Milín
Akce s ukázkou výrobní technologie a výstavkou historických dokumentů se uskutečnila koncem roku. Do pivovaru můžete zavítat na individuální prohlídku.
Pokud se na noční prohlídku zchátralého výrobního objektu vydá stovka lidí, působí zde zřejmě zvláštní magnetismus. Takovou přitažlivost vyvolává bývalý pivovar v Milíně – vaření piva je v historických pramenech zmiňováno na konci 16. století a jeho výrobou se tu pravděpodobně zabývali již ve 14. století. Neobvyklá akce proběhla koncem loňského roku u příležitosti čtyřsetletého výročí udělení práva várečného královskému městu Milín. „Setkala se s nebývalým zájmem. Všichni, kteří měli zájem, se mohli zúčastnit některé ze tří komentovaných prohlídek,“ uvádí Vladimír Srbek, který návštěvu pivovaru organizoval s pomocí rodiny a s finanční podporou obce.
Součástí programu byla rovněž ukázka technologie výroby piva a prohlídka provozních prostor souvisejících s výrobou piva. Návštěvníci si také prošli výstavku dokumentů o provozu a historii pivovaru. Akce měla i sousedský nádech – s malým občerstvením a možností sdílet nové zážitky.
„Pivovar ani pozemek, na kterém se nachází, nejsou v takovém stavu, aby bylo možné provádět pravidelné prohlídky. Rovněž není v našem zájmu budovat zde nějaké muzeum s pravidelnou návštěvní dobou a stálou expozicí,“ říká Vladimír Srbek. Přesto se do budoucna počítá s občasnou tematickou prohlídkou v rámci různých událostí. V roce 2022 například uběhne 80 let od ukončení vaření piva a 110 let od zakoupení pivovaru Václavem Čalounem. Individuální prohlídku je možné dojednat na tel. čísle 777 851 796.
Z historie milínského pivovaru
Právo várečné bylo Milínu uděleno v roce 1621. V protireformačním seznamu poddaných z roku 1631 se uvádí sládek Jan Jůza (35 let). Berní rula (1653–1656) zaznamenává velikost jedné várky 12 sudů (přibližně 27 hl). Podle zprávy z roku 1674 brali chmel z Hýskova u Srbska a Tetína. V seznamu pivovarů se k roku 1710 uvádí roční výstav 380 sudů (950 hl). V Tereziánském katastru (1746–1748) 455 sudů (1 137 hl).
Dvůr a pivovar byl převeden 28. 6. 1873 na akciovou společnost a sladovnu v Milíně. Tehdejším sládkem byl pozdější nestor našich sládkovských osobností Jan Srba. Podle datování strojního vybavení prodělal pivovar v té době rekonstrukci. Jako jeden z prvních pivovarů dodává pivo lahvové v originálních lahvích (zpráva z regionálního tisku z 28. 6. 1873). V roce 1898 převzal pivovar v Milíně Florián Hernych, později Jan Hernych. Protože Hernychové v Milíně nežili, zaměstnali pro vedení pivovaru a dvora správce Antonína Maršálka. Roční výstavy činily 8000 svařených hektolitrů piva, což dělalo z Milína regionálně poměrně významný podnik, který způsoboval vrásky i místně nejproduktivnějšímu měšťanskému pivovaru v Příbrami.
Příbramský nájemce a sládek Václav Čaloun pochopil, že příbramský pivovar zastarává. Jeho návrhy na modernizaci nebyly místním měšťanstvem brány na zřetel a začal se ohlížet po jiném uplatnění. Přestože výstav milínského pivovaru dosahoval sotva třetiny, byl moderně vybaven, měl své příznivce a smluvně vázané odběratele, a tak se v roce 1912 rozhodl jej koupit. Nájemnictví pivovaru v Příbrami si ponechal. Měl totiž syna Vladimíra, se kterým počítal jako s pokračovatelem čalounovské profesní dráhy. Záhy však vypukla 1. světová válka a v roce 1915 Václav Čaloun zemřel. Mladý sládek a majitel Vladimír Čaloun narukoval. Pivovar byl výrobně svěřen Emilu Křížovi, pozdějšímu podsládkovi.
Po válce se pivovar rozjížděl jen pomalu. Přestože ve třicátých letech byl pivovar modernizován z parostrojního na elektrostrojní, éra malých pivovarů postupně končila. Veškeré úsilí nadobro zmařila 2. světová válka. V roce 1942 majitel Vladimír Čaloun odmítl podepsat loajalitu s Němci, a tak nemohl pivo dále vařit. V té době se v pivovaru vyráběly pouze limonády. Koncem války – 29. dubna 1945 – byl pivovar zasažen bombardováním a výroba piva již nebyla po válce obnovena.
Po znárodnění objekt pivovaru využívaly různé podniky. Posledním bylo JZD 11. května Milín, a to až do roku 1993. Za působení JZD bylo jedno křídlo sladovny upraveno na síň tradic JZD a kanceláře. Varna pivovaru byla pozměněna v roce 1982. Původní technologie varny se využívala pro výrobu teplých nápojů pro hovězí dobytek. Z tohoto důvodu muselo být přestěhováno čapí hnízdo na sousední komín sladovny. Teplé nápoje se neosvědčily a JZD od jejich výroby upustilo. Většina objektů byla využívána jako sklady pro potřeby JZD mimo varny, která v 50. a 60. letech částečně sloužila jako sklad pohonných hmot a čerpací stanice STS. Přítomnost technologie varny a případná náročnost jejich demontáže umožnily, že se zachovala až do roku 1993, kdy byl pivovar vydán v restituci.
Zdroj: Vladimír Srbek
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Vladimír Srbek
autor: Magdalena Rezková